3 Üniversiteyi Bir Araya Getiren “Tercihim Eskişehir” Platformunun Tanıtımı Yapıldı

Anadolu, Eskişehir Osmangazi ile Eskişehir Teknik üniversiteleri, oluşturdukları “Tercihim Eskişehir” adlı online platformda, tercih döneminde aday öğrencilere, kentin ve üniversitelerin imkanlarını tanıtacak.

Eskişehir’in üç üniversitesinin bir araya gelerek oluşturduğu ‘Tercihim Eskişehir’ platformunun tanıtım toplantısına katılan Vali Erol Ayyıldız, Eskişehir’in Türkiye’nin “eğitim üssü” ve “eğitim başkenti” olduğunu söyledi.

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Konukevi’ndeki tanıtımında konuşan Vali Ayyıldız,  Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasıyla öğrencileri ve ailelerini tatlı bir tercih heyecanının sardığını ifade etti. Vali Ayyıldız, şunları söyledi:

“Aileler, çocuklarının güven içinde okuyacağı, akademik, sosyal ve kültürel olarak kendilerini geliştirebileceği bir şehir ve kaliteli bir üniversite araştırmaya başladı. Bu noktada Eskişehir’in üç güzide üniversitesini gönül rahatlığıyla tercih edebilirler. Gerek eğitim kalitesi gerek sosyal ve kültürel imkanları gerekse de emniyet ve asayiş noktasında Eskişehir’in kendini ispatlamış bir şehir olduğuna kuşku yoktur. Şehrimizi tercih edecek öğrencilerin en donanımlı şekilde mezun olacaklarının ve iş hayatına atılırken bu farkı belirgin şekilde hissedeceklerinin bilinmesini isterim. Bu noktada çevrim içi söyleşiler yoluyla şehrimiz üniversitelerini tercih etmeyi düşünen öğrencilerimize ve ailelerine, bu platformun iyi bir rehberlik yapacağına, burada öğrencilerimizin ve ailelerinin kafalarına takılan hemen her konuya cevap bulacaklarına yürekten inanıyorum.

Eskişehir, sadece öğrencisiyle değil, gerek kamu gerek de özel sektör yatırımlarıyla aslında tüm vatandaşları ile beraber eğitimde bütünleşmiş, hem hal olmuş ve harmanlanmış bir şehir. Bu anlamda öğrencilerimiz ve üniversite adayı kardeşlerimiz için de çok önemli bir avantaj sağlayacak bir şehirden bahsediyoruz. Hatta gençlerimizin bir üniversiteyi tercih etmesinde ne kadar sebep varsa, bu sebepleri karşılayan her şey Eskişehir’de mevcut. Ailelerin, çocuklarının güven içerisinde okuyacağı, akademik, sosyal ve kültürel olarak kendilerini geliştirebilecek bir şehir ve kaliteli bir üniversiteyi Eskişehir’de bulabileceklerine inanıyoruz.”

AÜ Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal da platformla, Eskişehir gibi huzur, barış ve eğitim kentinde öğrencilerin istedikleri her bölümün var olduğunun gösterildiğini belirtti. Rektör Erdal, öğrencilerin Eskişehir’deki üniversitelerde diledikleri bölümlerde kaliteli eğitim alabileceğini vurguladı. Tercihte bulunacak öğrencilerin platform sayesinde, oturdukları yerden kent, üniversiteler, bölümler hakkında doğru bilgiye ulaşacağını anlatan Rektör Erdal, “Eskişehir’den yetişmiş, burada doğmuş, büyümüş, okuyup, buradan yolu geçen birçok bürokratımız var. Adaylarımız, onların görüşlerini alabilecek. Üniversite okumak istiyorsanız, yeriniz de tercihiniz de Eskişehir olsun.” dedi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak ise kentin, kaliteli akademik yaşamın ve ortamının gerektirdiği her türlü şartı bünyesinde barındırdığına değindi. Rektör Şenocak, kentin ulaşım ve barınma olanakları, eğitim ve kültürel etkinlikler açısından zenginliğine işaret etti.

Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu da kentin öğrenciler için her türlü imkanı sunduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından platformun çalışmaları hakkında basın mensuplarına bilgi verildi.

“Tercihim Eskişehir (www.tercihimeskisehir.com)” platformu, 28 ve 29 Temmuz ile 4-6 Ağustos’ta 250 çevrim içi oturumda, “Çevrimiçi Akademisyen Söyleşileri”, “Çevrimiçi Öğrenci Buluşmaları”, “Çevrimiçi Kariyer Danışmanlığı”, “Çevrimiçi Kampüs Söyleşileri” ve “Zirve Konuklarıyla Çevrimiçi Buluşmalar” başlıklarıyla gençlere destek verecek.