Ebeveynler için İnternet Güvenlik Önerileri

siber zorbalık

Bu belirsiz zamanlar, ebeveynlerin ve çocukların evde ve çevrimiçi ortamda normalden daha fazla zaman geçirmesiyle aile hayatında anlaşılır bir bozulmaya yol açtı. Dijital cihazlar, çocukların uzaktan eğitim yoluyla eğitimlerine devam etmelerine yardımcı olmak, arkadaşlarıyla ve akrabalarıyla bağlantı kurmak için sosyal medyayı kullanmak veya Netflix veya YouTube’dan içerik akışı gibi eğlence için teknoloji kullanmak gibi birçok avantaj sağlar.

Tüm ailelerin kendine özgü koşulları olsa da, birçok ebeveyn, çocuklarının teknoloji kullanımı konusunda benzer endişelere sahiptir. Ebeveynler çevrimiçi ve çevrimdışı etkinlikler arasında doğru dengeyi nasıl kurabilir ve çocuklarının teknoloji ve internet ile olumlu bir ilişkiye sahip olmalarına nasıl yardımcı olabilir?

İşte evde çevrimiçi güvenliği yönetmek için birkaç basit adım.

1.Sohbet Edin

Çocuğunuzun , çevrimiçi ortamda olumlu bir deneyim yaşamasını sağlamanın en etkili yollarından biri onlarla açık ve sürekli bir konuşma yapmaktır. Onlarla çevrimiçi yaptıklarından bahset ve onlardan rahatsız oldukları bir şey olursa, bu konuda seninle konuşmaktan utanmama veya korkmamaları konusunda onlara güvence ver. Çocuğunuz sizinle çevrimiçi faaliyetleri hakkında yargılamadan veya sonuçlardan korkmadan konuşabileceğini düşünüyorsa, daha fazla dürüstlüğe yol açacak ve olumsuz deneyimlerle başa çıkmak için daha iyi donanımlı olacaktır.

Küçük çocukların ebeveynleri için çevrimiçi güvenliklerini düşünmek için asla çok erken değildir. İnterneti birlikte keşfetmeye başlamış olsanız bile, çevrimiçi ortamda kiminle konuştukları ve kişisel bilgilerin paylaşılması gibi dikkat edilmesi gereken önemli şeyler hakkında onlarla sohbet edin.

Önemli çevrimiçi güvenlik konuları hakkında çocuğunuzla konuşmayla ilgili ipuçları için, konuşmanın başlamasına yardımcı olacak faydalı konuşma noktalarımızı kullanın.

2.Ebeveyn Denetimlerini Ayarlama

Ebeveyn denetimleri, çocuğunuzun çevrimiçi olarak uygunsuz içerikle karşılaşma riskini azaltmaya yardımcı olur ve bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler ve oyun konsolları gibi internet özellikli çoğu cihazda ayarlanabilir. İnternet servis sağlayıcınız üzerinden ve Netflix ve YouTube gibi çevrimiçi servislerde de kurulabilirler.

Ebeveyn denetimleri, örneğin yalnızca çocuğunuzun yaşa uygun içeriğe erişmesine izin vermek veya kullanımlarını izlemek ve engellemek için çeşitli şekillerde kullanılabilir. Ebeveynlerin evdeki tüm cihazlarda ebeveyn kontrollerini kullanmasını ve düzenli olarak gözden geçirip güncellemelerini öneririz.

Not: Küçük çocukların ebeveynleri için çevrimiçi etkinliklerinin çok yakından denetlenmesi ve yalnızca onlarla birlikte olduğunuzda çevrimiçi olmaları önemlidir.

Ebeveynler ayrıca tarayıcılarda ‘güvenli arama’ seçeneklerini ayarlayabilir, örneğin çocuğunuz interneti ödev için kullanıyorsa ve bu ayar, arama sonuçlarındaki yetişkinlere uygun içeriği filtreleyecektir. Çoğu arama motorunun ebeveynlere yardım etmek için ücretsiz kontrolleri vardır.

Ebeveyn denetimleri nasıl ayarlanır?

Bir akıllı telefonda, internet tarayıcısında veya popüler akış hizmetlerinde kontroller ayarlayarak, bu “nasıl yapılır” kılavuzu başlamak için harika bir yerdir.

Ebeveyn kontrolleri büyük destek olsa da, yüzde 100 etkili olacaklarına dair bir garanti yoktur, bu nedenle çocuğunuzla potansiyel riskler hakkında konuşmak ve interneti güvenli bir şekilde kullanmak hakkında açık bir görüşme yapmak önemlidir.

3.Online Zaman Sağlıklı Dengeyi Sağlar

Ne yazık ki, ekran süresi için sihirli bir sayı yok ve çocukların cihazlarını öğrenmek, oluşturmak, oynamak ve arkadaşlarıyla etkileşim kurmak için birçok farklı nedenden dolayı kullandıklarını akılda tutmaya değer. Mevcut koşullar altında, haneler teknolojiyi çeşitli amaçlar için kullanmaktadır, her aile farklıdır ve farklı taleplerle karşı karşıya kalabilir, ancak net sınırlar ve kurallar belirlemek, ekran süresini yönetmenin etkili bir yolu olabilir ve ayrıca iyi bir örnek oluşturduğunuzdan emin olabilir. ve bu kuralları da uygulayın.

4.Saygılı İletişime Teşvik Edin

Saygılı İletişim ;
Çevrimiçi ortamda başkalarına saygılı olmanın önemini ve davranışlarının insanlar üzerindeki etkisini tartışın. Onları diğer kişinin bakış açısını ve incitici ifadelerin veya eylemlerin birisini nasıl hissettirebileceğini düşünmeye teşvik edin.

Empatiyi teşvik ederek ve kendi sınırlarını ve konfor seviyelerini anlamalarına yardımcı olarak, onları daha sorumlu ve düşünceli internet kullanıcıları olmaya teşvik edecektir.

5.Gizlilik Ayarlarının Kullanımı Hakkında Konuşun

Gizlilik ;
Çocuklar ve gençler, çevrimiçi yaşamları hakkında birçok bilgi belgeliyor ve paylaşıyor ve çevrimiçi itibarları üzerindeki potansiyel risklerin veya etkilerinin tam olarak farkında olmayabilir.

Gizlilik ayarlarını düzenli olarak kontrol etme hakkında onlarla konuşun. Birçok sosyal ağ hesabı varsayılan olarak “herkese açık” tır, yani herkes çocuğunuzun yayınlarını veya resimlerini potansiyel olarak görebilir. Ancak, en sıkı gizlilik denetimlerinde bile, çevrimiçi yayınlanan içeriğin çok kolay bir şekilde kopyalanabileceğini ve kontrol edemeyecekleri daha geniş bir kitleye paylaşılabileceğini hatırlatmak iyi bir fikirdir.

Çocuğunuzu, kullandıkları platformlardaki engelleme ve raporlama özelliklerine aşina olmaya teşvik edin. Çoğu web sitesi ve sosyal ağ, kullanıcıların uygunsuz ve rahatsız edici içerik bildirmeleri için araçlar sağlar.